Feed on
Posts
Comments

2009: Šiandien prieš 9 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
2002 – (death) Jonas Savimbi, Angolan rebel and political leader (b. 1934)

Vargu bau ar kas, be kažkiek aktyviau besidominčių Afrikos istorija, galėtų pasakyti, kas buvo toks Žonas Savimbis. O juk kadaise sovietinė spauda buvo pilna pamazgų, liejamų ant amerikoniškojo imperializmo samdinio, kovojančio prieš šviesią ateitį Angolos liaudžiai nešančius komuniagas iš MPLA (tiesą pasakius, remiamus TSRS, Kubos ir sandinistinės Nikaragvos, bet juk tai neesminė smulkmena 😉 )…
Tuomet niekaip negalėjau suvokti, kaip prieš Portugalijos kolonizatorius Angoloje kovojo dvi tarpusavyje mirtinai priešiškos organizacijos: MPLA ir UNITA. Mano nuomone, jos turėjo veikti išvien, bet taip nebuvo. Po portugalų išėjimo ta kova perėjo į naują fazę, kai UNITA buvo remiama tuomet dar baltųjų mažumos valdomos Pietų Afrikos Respublikos. Bet sovietų ir Kubos pagalba buvo efektyvesnė, tad UNITA taip ir liko už valdžios borto… Savimbis taip ir liko partizanas… Čia savotiškas skirtumas, palyginti su buvusia Pietų Rodezija, dabar vadinama Zimbabve – ten į valdžią atėjo ne prosovietinio Semo Nujomos partizanai, o labiau vakarietiško (taip tuomet atrodė) Roberto Mugabės šalininkai. Kaip tuomet vaitojo sovietinė spauda… Vėlgi apie amerikonų imperializmo samdinį… Kuris, kaip dabar paaiškėjo, tėra viso labo neišmanėlis afro-afrikietis, tesugebantis varinėti populistinę politiką ir nuvaręs savo laiku geriausią ekonomiką turinčią Afrikos valstybę į patį dugną…
Žvelgiu aš į tas nepriklausomas Afrikos valstybes-valstybėles ir gaila man jų žmonių, išsivadavusių iš kolonializmo jungo…

2009: Šiandien prieš 51 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1958 – Egypt and Syria join to form the United Arab Republic.

Tis metus tegyvavo šis bandymas suvienyti arabų valstybes. Tik tris metus. Ir nuo to laiko teįvyko tik vienintelis bandymas suvienyti arabus – po ilgų konfliktų metų susijungė Šiaurės ir Pietų Jemenai, nors gal greičiau Šiaurės Jemenas prisijungė Pietų jemeną. Na, o grįžtant prie Jungtinės Arabų Respublikos, sukurtos (ir vėliau išardytos) Sirijos iniciatyva, tas bandymas po Egipto naudai išspręsto 1956ųjų Egipto ir Izraelio-Britanijos-Prancūzijos karinio konflikto, regis, turėjo inicijuoti visų arabų valstybių susivienijimą, kad pribaigti sionistinį Izrelį. Deja, deja – iš arabų vienybės tuomet išėjo tik šnipštas, o ir dabar padėtis nepagerėjo. Tiesiog perdaug skirtingus komponentus buvo bandoma sujungti. Čia man primena situaciją su Jugoslavija, kuri buvo dirbtinis tvarinys, Serbijos sukurtas po Pirmojo pasaulinio karo iš Austro-Vengrijos ir Otomanų imperijų nuolaužų. Sujungtos prievarta, Jugoslavijos dalys teišsilaikė iki Antrojo pasaulinio karo, kad subyrėti į nacionalistines valstybėles. Vėl sujungtos po karo, geležine J.Broz-Tito valia jos laikėsi kartu ir buvo mums pavyzdžiu, koks gali būti socializmas. Deja, deja… Po J.Broz-Tito mirties visa tai vėl pabiro ir tik dabar, kai NATO jėga atplėšė nuo Serbijos jos Kosovo provinciją, kad įkurti saugų lizdą albanų mafijai, nustojo byrėti.
Tiesiog aš susimąsčiau, kad dirbtinai suklijuotos valstybės neturi šansų išgyventi. Jos gali gyvuoti, ir gyvuoti gana ilgai (Britų imperija, Austro-Vengrijos imperija, Rusijos imperija ir t.t.), bet ateina kritinis momentas ir – BUMPT! – imperijos nebėra, lieka tik jos dalys, geriausiu atveju sugebančios sugyventi, blogiausiu – besipešančios tarpusaviu

4 Responses to “Vasario 22 prieš NN metų”

  1. Maumaz parašė:

    “ afro-afrikietis“ (+1)

    „ir tik dabar, kai NATO jėga atplėšė nuo Serbijos jos Kosovo provinciją, kad įkurti saugų lizdą albanų mafijai, nustojo byrėti.“ – įdomus paradoksas, ane?

    • grumlinas parašė:

      Matai, Kosovas visad buvo serbų etninės žemės, kai tuo tarpu Slovėnija ar kokia Chorvatija buvo prijungtos po 1PK prie tveriamos Jugoslavijos Karalystės, sujungiant trumpalaikę Slovėnų, Chorvatų ir Serbų Valstybę (sukurtą, subyrėjus Austro-Vengrijos imperijai) ir Serbijos karalystę (kuri tuo metu jau buvo aneksavusi Juodkalniją)

  2. Ūžesiai ausyse parašė:

    Nepamiršk dar vienos geros „Stebuklo ant ledo“ datos:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Miracle_on_Ice
    🙂