Feed on
Posts
Comments

2011: Šiandien prieš 106 metus

Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1905 – Russo-Japanese War: The Russian garrison surrenders at Port Arthur, China

Kai pagalvoji – milžiniška imperija buvo pažeminta kažkokio nykštuko, tik prieš keliasdešimt metų (po kelis šimtmečius trukusios savi-izoliacijos iki to, kad buvo uždrausti šaunamieji ginklai) pradėjusio ropštis progreso laiptais. Karo pradžioje didžiarusiškieji militaristai planavo japonus užmėtyti kepurėmis, o karo pabaigoje Rusija buvo kelyje link monarchijos žlugimo 1917aisiais.
Paradoksaliausia man, skaitant apie Rusų-japonų karą, turbūt yra tai, kad vadinamoji proegresyvioji Rusijos visuomenė linkėjo pergalės savo valstybės priešui ir pralaimėjimo savo valstybei. Taip ir nutiko. O po Spalio perversmo ta progresyvioji visuomenė, kuri nespėjo pabėgti iš Rusijos, didžiąja dalimi buvo sunaikinta…

2009: Šiandien prieš 50 metų
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1959 – Luna 1, the first spacecraft to reach the vicinity of the Moon and to orbit the Sun, is launched by the U.S.S.R.

Taip, tuo metu vyko vis aštrėjančios kosminės lenktynės, ir TSRS tada sugebėjo išsiveržti į priekį. Be abejo, šio įvykio neatsimenu (manęs tiesiog dar nebuvo), tačiau kiek vėliau, jau būdamas kelerių metų, Moklsų Akademijos aspirantų bendrabutyje (didelis niūrus pastatas su prašmatniu įėjimu nuo Aukščiausiojo Teismo rūmų (stebėjau per langą, pasilipęs ant sofos, jų statybą 😉 ) pusės, tarp Lukiškių kalėjimo ir M.Mažvydo bibliotekos), eidavau pas kaimynus žiūrėti žinių ir multikų per televizirių – tai kosminės žinios ir TSRS pergalės kosmose tuomet būdavo visų svarbiausios.
Kol staiga nepaaiškėjo, kad amerikiečiai pasivaikščiojo Mėnulyje… Be abejo, keliamečiui vaikui nebuvo lemta suvokti visos TSRS tuometinio pažeminimo esmės, nes po to buvo dar daug laimėjimų, tačiau tas slydimas žemyn prasidėjo. Kaip ir atsisakymas konstruoti savo kompiuterius, pradedant kopijuoti amerikietiškus. Visa tai turbūt ir pastatė TSRS į „amžinojo antrojo“ padėtį. Na bet tai įvyks vėliau, o 1959aisiais rusai visu greičiu varė pirmyn, palikdami amerikiečius ryti kosmines dulkes.
Įdomu tai, kad šio aparato antrasis pavadinimas buvo „Mečta“ – „Svajonė“. Iš tikrųjų – puikus pavadinimas aparatui, pasiųstam apskrieti Mėnulį, po kuriuo gimė tiek svajonių ir atodūsių 😉 .

14 Responses to “Sausio 2 prieš NN metų”

  1. scania parašė:

    Dėl kosmoso – tai vis tik amerikontai aplenkė rusus kosmose, ar nacis?! 😉
    Spoksojau dvi laidas – vieną apie tai, kaip naciai štatuose gavo indulgencijas už raketų kūrimą. O kitą – kaip Fordas laimėjo prieš europiečius lenktynėse -pasamdė europiečius mašiną pagaminti 😀
    Amerikoje viskas turi būti praktiška ir duoti pelno, todėl teoriniuose moksluose jie na, ne itin skuba 😀 Kol kas jiems užtenka turtų pirkti protus, o paskui – bus matyt 😉

    • grumlinas parašė:

      -> scania – abi nugalėtojų pusės sutaupė bent po 10 metų, pasinaudodamos vokiškomis technologijomis reaktyvinės ir raketinės technikos srityse. Na, o amerikeičių moralinį veidą geriausiai rodo tai, kad nacis von Braunas gavo JAV pilietybę…

  2. Rytis I parašė:

    Amerikontai realizavo proveržį kosmosan nacių pagalba, o sovietai juos aplenkė žvalgybos pagalba.

  3. Paulius parašė:

    Yra labai neblogas 4 dalių filmas http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Race_(TV_series)
    Taip, tai TV produkcija, bet dėl vizualumo jokių bėdų, o, svarbiausia, išvengiama kinui būdingos nereikalingos pompastikos.
    Tikėtina, kad filmas kiek įmanoma tiksliau atkartoja įvykius, nes nors autorius BBC, prie filmo prisidėjo ir rusai, amerikiečiai bei vokiečiai.
    Tikrai labai rekomenduoju visiems bent kiek besidomintiems tais kosmoso karais.
    Kaip surasti, manau aiškinti nereikia 🙂

    Šiaip tai amerikiečiai jaučiu žiauriai rizikavo su tuo skrydžiu, nes spaudė tiek lenktynės, tiek Kenedžio pažadas. Be to, atviroje visuomenėje nepavykusių bandymų nenuslėpsi…

    Visiems aišku, kad tai buvo esminis momentas kosmoso kare. Ir ne tiek technologijų, o simboline prasme, nes tikslas buvo visiems suprantamas. O man džiugu, kad rusai pralaimėjo ir JAV pasirodė kaip žymiai produktyvesnė santvarka, sugebanti aprūpinti ir savo piliečius ir laimėti milžiniškų išlaidų reikalaujančias lenktynes.

    • grumlinas parašė:

      -> Paulius – hmmm… teigti, kad amerikiečiai laimėjo kosmines varžybas kiek per drąsu IMHO. Pirmas palydovas – rusai, pirmas žmogus kosmose – rusai, pirmas nutūpimas mėnulyje – amerikiečiai, pirmas daugkartinis laivas – amerikiečiai. Lygtai čiki, bet – pasibaigus luotų resursui, amerikiečiai elementariai nebeturi kuo leisti į kosmosą žmones, teks eiti lenktis rusams arba netgi kinams 😉 Taip kad aiškaus ir vienareikšmio nugalėtojo čia nematau 😉

  4. Paulius parašė:

    Turėjau omenyje tuometinį kosmoso karą tarp valstybių TSRS ir JAV. Mėnulis buvo esminis momentas, nes JAV iki tol stipriai atsilikinėjo ir su pavydu bei nerimu žvelgė į Sputniką, Gagarino skrydį, išėjimą į kosmosą ir t.t.. O vėliau buvo paskelbtas tikslas į mėnulį, abi šalys dėl to tikslo „sutarė“ ir prasidėjo „space race“, kurį sovietai pralošė, ir greičiausiai prie to stipriai prisidėjo Koroliovo mirtis…
    Paskui sovietai vėl galbūt ir buvo pranašesni (aišku, nesu specas, reiktų stipriai paanalizuoti), pakėlė MIR ir t.t., bet, kaip minėjau, tikslas-simbolis-mėnulis jau buvo užkariautas JAV ir tuo karas kaip ir laimėtas.
    Karą inspiravo aišku ir sąntvarkų skirtumai, tarsi vyko kova, kuri santvarka geresnė ir kuri pirma paims mėnulį.
    Tų tikslų ir dabar ne mažiau – mėnulio kolonizavimas, marsas ir pan., bet nėra tokios terpės, kad įsipliekstų karas. Na, kad ir stiprias ambicijas demonstruojantys kinai (naudojantys rusų išradimus) galėtų tarkim susikauti su JAV, bet juk jie ekonomiškai tiek susiję, kad tas „karas“ kaip ir netenka prasmės.
    Manau, kad pasaulis per daug susijęs ir ateity tokių karų nevyks, viskas bus daroma daugiau ar mažiau bendradarbiaujant – pasiskirstant akcijomis ir pagal jų kiekį vėliau dalinantis būsimų pasiekimų autorystę.

    • grumlinas parašė:

      -> Paulius – na taip, galima teigti, kad JAV nugalėjo Mėnulio lenktynėse. O dabar belieka tik bendradarbiavimas 😉

  5. […] šį palydovą, pirmąjį pasiekusį Mėnulio orbitą, jau rašiau, tad vargu ar ką naujo galima pridėti. O prieš 51 metus, 1958aisiais, žemėn nukrito prmasis […]