Feed on
Posts
Comments

Trumpa frazė iš Wikipedijos
1941 – World War II: Attack on Pearl Harbor – The Imperial Japanese Navy attacks the US Pacific Fleet and its defending Army Air Forces and Marine air forces at Pearl Harbor, Hawaii.


Na taip, Perl-Harboro užpuolimas pagaliau davė Amerikai tai, ko iš esmės reikėjo jos vadovybei, kad įstoti į Antrąjį pasaulinį karą – pretekstą. Nes priežastis buvo ir taip aiški – nugalėtojas šiame kare gauna viską. Neaišku, ko tikėjosi japonai, pradėdami šią avantiūrą, nes jiems patiems turėjo būti aišku, kad ilglaikio karo su JAV jie neatlaikys, o amerikiečių gamybiniai, žmonių ir finansiniai resursai žymiai didesni. Be abejo, pergalės prieš britus ir olandus Pietryčių Azijoje, parklupdyta Kinija galėjo juos apsvaiginti, tad japonai surizikavo. Tačiau, kaip gerai visą tą apibūdino japonų admirolas Hara Tadaiči – „Mes laimėjome didžiulę taktinę pergalę Perl-Harbore ir tokiu būdu pralaimėjome karą“. Be abejo, amerikiečių pergalė nebuvo lengva, kaip kad ją bando parodyti sovietiniai/rusų istorikai, ignoruodami karo vandenynų platybėse sunkumus. Juk čia ne sausumos frontai, kur žmonių masės, be atodairos metamos į skerdynes kaip kad Rytų fronte, sprendžia kovos baigtį, o būtent aukšto lygio karinis planavimas, nepertraukiamas tiekimas ir techninis lygis lemia pergalę.
Japonai „padarė“ amerikiečius, kad po kelių metų gautų dvi atomines bombas, parodžiuses, jog veltui lindo į šią avantiūrą. Tad dabar šios dvi nacijos lenktyniauja ekonomikoje ir technikoje. Ir tai yra geriau, nei žudyti vieniems kitus.

8 Responses to “Šiandien prieš 68 metus”

  1. troy parašė:

    Na Japonija gavo demokratiją ir klestėjimą. Reikia mokėti taip pralaimėti karus, kad klestėtum.
    Vokietija, Italija ir Japonija – pralošė? Ne , laimėjo.
    Vienintelė rimtai nukentėjusi valstybė po II pasaulinio iš pralaimėjusių liko Vengrija.

  2. grumlinas parašė:

    Na, iš tų, kurie paskui Vokietijos vežimą (bent jau karo pradžije) risnojo, tai ir Bulgarija, ir Rumunija, ir Slovakija ton pačion šiknon, kaip ir Vengrija, įlindo 🙁

  3. scania parašė:

    Su Perl-Harboru japonams nepasisekė visiškai: ten nebuvo lėktuvnešių; ir kaip ten jį japonų admirolas neatakavo antra banga – o antros bangos taikiniai būtų buvę kuo saugyklos (10 mėnesių viso laivyno atsargos), remonto bazės ir povandeninių laivų bazė…
    Štai tie neatakuoti taikiniai ir suėdė japonus. Plius – atakuoti laivai per kelis mėnesius grįžo į rikiuotę, kad ir ne visi 😉
    O ir apie planus amerikonai žinojo 😉
    Jei planas būtų japonams pavykęs – tai kaži, kaip ten amerikei būtų buvę kariauti.