Feed on
Posts
Comments

2011: Šiandien prieš 45 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1966 – Ellen Reid, Canadian pianist and vocalist (Crash Test Dummies

O gerazzz… pasirodo, ašitas grupsas pas mane dar negrojo… O jis tikrai geras 🙂

Crash Test Dummies – Mmm Mmm Mmm)


2009: Šiandien prieš 220 metų
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1789 – French Revolution: Citizens of Paris storm the Bastille and free seven prisoners.

Kadaise, kai dar mokiausi mokykloje „Naujųjų amžių istorijos“, Prancūzijos revoliucija buvo vienas iš svarbiausių ten nagrinėjamų įvykių. Didingas Bastilijos šturmas, po kurio sekė karaliaus nuvertimas ir vėlesnė egzekucija, jakobinų diktatūra, revoliuciniai karai, kontrrevoliucija, Napoleono imperija… Vienžo, Bastilijos šturmas buvo kažkokia mistinė pasaulio pasikeitimo pradžių pradžia. Ir tik žymiai vėliau teko sužinoti, kad jokio suplanuoto šturmo iš esmės nebuvo, tiesiog girtų liumpenų minia nutarė pasiimti Bastilijoje susandėliuotą amuniciją, kadangi prieš tai iš karinio arsenalo užgrobti ginklai buvo be šaudmenų. Tuomet Bastilijoje kalėjusius 7 kalinius saugojo 82 sargybiniai-invalidai, kuriuos prie pat įvykius sustiprino 32 kareiviai. Dar vykstant deryboms dėl galimo ginklų atidavimo, minia pabandė užgrobti Bastiliją, prasidėjo netvarkingas apsišaudymas, kurio rezultatas – 82 žuvę šturmutojai ir 1 gynėjas. Galų gale garnizono vadas nutarė pasiduoti ir minia užgrobė Bastiliją. Per sąmyšį kažkas pagrobė kamerų raktus ir juos vėliau išdidžiai nešiojo po Paryžių, tad kamerų duris teko išlaužti. Pasidavusio garnizono likimas liūdnas – nors ir buvo pažadėta išsaugoti gyvybes, vadas ir 3 karininkai po žiauraus sumušimo buvo nužudyti, o jų nukapotos galvos, pamautos ant iečių, buvo nešiojamos po Paryžių. Dar 2 invalidus ir 2 kareivius taip pat ištiko analogiškas likimas, tačiau likusieji išliko gyvi. Vienžo, tipiškas liumpenų siautėjimo atvejis…
Šitokia Prancūzijos revoliucijos pradžia man labai primena ir pagrindinės sovietinio režimo šventės – Didžiosios Spalio socialistinės revolucijos – pradžią. Šiaip iki 30ųjų vidurio visas tas įvykis jo paties dalyvių ir vadų buvo vadinamas tiesiai šviesiai Spalio perversmu, nes keletas žuvusių šturmuotojų ir Žiemos rūmų gynėjų nelabai panašu į didingą mūšį. O išprievartautos moterų bataljono moterys išvis nedera prie herojiško šturmo, tai greičiau panašu į marodierių ir dezertyrų (kas iš esmės ir sudarė Raudonąją gvardiją) siautėjimą.
Tačiau visi perversmai reikalauja mitų, tad tenka juos sulipinti. Ar tai būtų Bastilijos, ar Žiemos rūmų šturmai. Tik va ne iš karto tai sužinai…

Comments are closed.