Feed on
Posts
Comments

2011: Šiandien prieš 91 metus
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1920 – France occupies Memel

Nu kaip man patinka pati formuluotė: „Prancūzija okupavo Memelį“ 😉 O paskui Lietuva suorganizavo sukilimą ir išvijo prancūzus. Ko gero, tai buvo vienintelis (ir net nepaskelbtas) Lietuvos-Prancūzijos karas 😀
Aišku, naudos iš tos pergalės Lietuva ypač daug neturėjo, bet va po 2PK Klaipėda liko mūsų, nežiūrint to, kad savo laiku Hitleris Memelio kraštą irgi okupavo.

2009: Šiandien prieš 20 metų
Trumpa frazė iš Wikipedijos:
1989 – Soviet war in Afghanistan: The last Soviet Union armored column leaves Kabul.

1979-1989 – 10 metų užtruko karinė Sovietų avantiūra Afganistane. Kadaise amerikiečiai apturėjo Vietnamą, kurio sindromas juos ilgai saugojo nuo kvailų karinių avantiūrų, kol Jurgis Krūmas juos beviltiškai įklampino Irake. Laimei, pamažu pradedama suvokti, kad tvarkytis turi tie, kurie ten gyvena, o demokratija ant šautuvų durtuvų neatnešama.
Pietų Vietnamas po amerikiečių pasitraukimo per porą metų buvo nukariautas Šiaurės Vietnamo ir sujungtas į vieną valstybę, kuri gana sėkmingai vystosi. Sovietai gi paliko Afganistaną griuvėsiuose ir pilietinio karo sukūryje, kuris nesibaigia iki šiol. Aš labiau prisimenu pranešimą apie Sovietų invaziją 1979ųjų pabaigoje, kuri buvo traktuojama kaip „internacionalinė pagalba“. Šeimos, kurių sūnūs turėjo išeiti tarnauti į Sovietinę Armiją, liūdėjo – visi nujautė, kad be aukų apsieita nebus. Nors pažįstu žmogų, kuris ten išvyko savo noru ir ten išbuvo visą tarnybos laiką. Tačiau nei jis pasakoja, nei aš klausinėju apie tai, KAIP ten buvo. Karo pabaiga, greičiau rusų pabėgimas iš Afganistano, taip ir nesugebėjus įveikti tų „puslaukinių kalniečių“, vyko mūsų kovos už Lietuvos Nepriklausomybę fone, tad mums nelabai ir berūpėjo.
Nors dabar turime savo Afganistaną, kur įsivėlėme savo noru. Belieka tikėtis, kad iš tos mėsmalės, kuri pamažu ten pradeda įsisukti, išlįsime sausi.

2 Responses to “Vasario 2 prieš NN metų”

  1. Voldemaras parašė:

    Čia taip pat kaip su Amerikos indėnais: kadangi toliau pažengusias visuomenės vystymesi valstybes stumia siekis eksportuoti „demokratiją“(o tikrumoje tai ekonominiai interesai) valstybėms besirandančiom neaišku kokioje feodalizmo stadijoje, natūraliai jos stengiasi apginti savo suverinitetą pagal feodalinį supratimo lygį…
    Britai tai suprato dar XIX a. pabaigoje, o kitiems nedašunta dar ligi šiol…

    • grumlinas parašė:

      -> Voldemaras – na taip, neišeina iš feodalizmo per jėgą į kapitalizmą įstumti – ekonomiką gal gali ir sutvarkyti, bet visuomeninė sąmonė iki to turi pribręsti